Semtli Asli

Prof. Dr. Nurbin Paker

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Nurbin PAKER, 1989 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı.

İngiltere’de, Newcastle upon Tyne Üniversitesi - CARDO (Centre for Architectural Research and Development Overseas) ve ABD’de Cincinnati Üniversitesi - DAAP (College of Design, Art, Architecture and Planning)’de misafir araştırmacı olarak bulundu. Farklı tasarım stüdyolarındaki yürütücülük görevleri yanında; ulusal ve uluslararası konferans, araştırma, “workshop”, sergi gibi bir çok akademik ve mesleki organizasyonda katılımcı, yürütücü veya jüri üyesi olarak görev aldı.

“Mimari ve kentsel tasarım”, “tasarım kuramı”, “tasarım eğitimi ve yaratıcılık” gibi konular, akademik ve mesleki çalışma alanları arasında yer almaktadır. Katıldığı ulusal-uluslararası mimari ve kentsel tasarım proje yarışmalarında bir çok ödül ve mansiyon dereceleri bulunmaktadır.

Bireysel ve farklı ekipler içinde yer alarak uygulanan ve uygulanmakta olan bazı projeleri arasında, İTÜ Maden Fakültesi Ağır Laboratuvar Ek Binası, İTÜ Moda Okulu Stüdyoları, İTÜ Gölet Yurtları, İTÜ Mezunlar Yurdu, Antalya Karaalioğlu Parkı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, İstanbul Terkos Su Medeniyetleri Müzesi, Antalya Kent Müzesi, Teknopark İstanbul 2. 3. ve 4. Etap Yapıları (Yönetim Binası, Kuluçka Merkezi, Ar-Ge, Sosyal Merkez, Ofisler) bulunmaktadır.

Tasarım ekibinde yer aldığı İstabul Terkos Su Medeniyetleri Müzesi yapısı ile 2012, Teknopark İstanbul A.Ş. Yönetim Binası ile 2018 yılında Ulusal Mimarlık Ödülü kazanmıştır.

Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde profesör olarak görev yapmaktadır.

Icon For Angle-double-up